Tweeter button
Facebook button

play slot games online at Slots Dad

SA Blog Awards Badge

The 10 different DHL Western Province teams for the upcoming Coca-Cola national Youth Weeks have been named.

This year there will be two DHL Western Province teams in both the Coca-Cola U18 Craven Week and the Coca-Cola U18 Academy Week respectively at Paarl Boys High.

Adrian Alberts from Paarl Boys High will captain the DHL Western Province U18 team at the Coca-Cola U18 Craven Week, with Faizel Adam from Florida High the Head Coach.

The DHL Western Province U16 team to play in the Coca-Cola U16 Grant Khomo Week at Hoerskool Diamantveld in Kimberley will be captained by Armand Maritz from Paul Roos, while Juan Loots will captain DHL Western Province U13 at the Coca-Cola U13 Craven Week at the same venue.

Anelisiwe Mxabo from Iqhayiya High will captain the DHL Western Province U18 girls team at Jeppe Boys High, while DHL Western Province U16 A girls will be led by Joy Klaase from Elsies River High.

DHL Western Province Coca-Cola national Youth Week teams:

DHL WP U18 Craven Week: Adrian Alberts (Paarl Boys, captain), Dylan Alexander (Paarl Gym), Jason Alexander (Wynberg Boys), Roubert Bester (Paarl Boys), Juan Beukes (Paarl Gym), Dylan De Leeuw (Stellenberg), Thoubaan Gabriels (Rondebosch Boys), Darren Hendricks (Boland Landbou), Hanro Jacobs (Paul Roos), Stravino Jacobs (Paarl Gym), Dawid Kellerman (Paarl Gym), JJ Kotze (Paul Roos), Mihlali Mgolodela (Rondebosch Boys), Juan Mostert (Paul Roos), Justin Muller (Bishops), Romauld Ntumba (Milnerton High), Tiaan Pretorius (Paul Roos), Robbie Rodgers (Paul Roos), Evan Roos (Paarl Boys), William Rose (Bishops), Brendan Venter (Paul Roos), Luthando Woji (Wynberg Boys), Cade Wolhunter (Paul Roos).

Head Coach: Faizel Adam (Florida High)
Assistant Coach: Sean Erasmus (Paarl Boys)
Assistant Coach: Therlow Pietersen (Stellenberg High)
Manager: Etienne Van Den Brink (Paarl Gym)

DHL WP U18 Craven Week XV: Jovan Bekker (Paarl Gym), Seth Christians (Rondebosch Boys), Matthew Cordy (Paul Roos), Juandre De Klerk (Durbanville), Remy Engelbrecht (Paul Roos), David Ige (Rondebosch Boys), Abduragheem Ismail (Milnerton), Nahum Johannes (Stellenberg), Thys Kitshoff (Boland Landbou), Erik Lambrecht (Boland Landbou), Luca Liebenberg (Bishops), Tharquin Manuel (Stellenberg), Tyron Maritz (Paarl Boys), Dean Niewoudt (Paarl Gym), Nivan Pietersen (Stellenberg, captain), Arman Posthumus (Paarl Boys), Marcquin Titus (Brackenfell), Morne Titus (Durbanville), Cullum Van Der Merwe (Paarl Boys), Emile van Heerden (Paarl Boys), Alastair Williams (Paarl Boys), De Wet Wolhunter (Paarl Boys).

Head Coach: Clinton Van Rensburg (Rondebosch Boys)
Assistant Coach: Heinrich Martin (Milnerton)
Assistant Coach: Thembani Ncgubelanga (Iqhayiya High)
Manager: Pierre Du Preez (Stellenberg)

DHL WP U18 Academy Week: Xavier Adams (Bellville), Ricky Aghulas (Boland Landbou), Schalk Bezuidenhout (Boland Landbou), Jarrod Cairns (Paul Roos, captain), David Coerie (Bishops), Justin Cupido (Stellenberg), Sebastian De Klerk (Boland Landbou), Siphumesa Dyonase (Somerset College), Mark Etzebeth (Paarl Gym), Noegh Hayward (Paarl Boys), Jade Hendricks (Paarl Boys), Louwan Horne (Paarl Boys), Paul Ige (Rondebosch Boys), Charl Jansen (Paarl Gym), Jason Jansen (Stellenberg), Liam Kloosman (Bishops), De Larey Nel (Paarl Gym), Angelo Osche (Paarl Boys), Rhynardt Rijnsburger (Paarl Boys), Henri Siebert (Paarl Gym), Raven Smith (Brackenfell), Tiaan Swanepoel (Paarl Gym), Reagan van der Westhuizen (Paul Roos).

Head Coach: Mzi Nyathi (Camps Bay)
Assistant Coach: Angelo Fritz (Parel Vallei)
Assistant Coach: Clive Daniels (Bellville South)
Manager: Zuhdi Abdullaah (SK Walmers RFC)

DHL WP U18 Academy Week XV: Yakeem Adams (Melkbosstrand), Dean Breda (TLC Mannenberg), Soulay Binkas (Milnerton), Rizaa Collins (Strand Secondary), Elrique Davis (Elsies River), Leonard De Leeuw (Parel Vallei), Edja De Meyer (Tygerberg, captain), Phillip Engelbrecht (Milnerton), Antoni Guelio (Excelsior), Rob Hatem (Fish Hoek), Gregory Hierse (Fairmont), Cameron Hort (Milnerton), Anele Madoli (Mathew Goniwe), Franscois Malawana (Zandvliet), Byron Maree (Melkbosstrand), Tumelo Moremi (Strand High), Daniel Owotto (Parklands), Brendan Parring (Milnerton), Shane Rossland (Parklands), Keagan Saal (Kasselsvlei), Peter Saul (Gordon High), Hakeem Smith (Milnerton), Corne Viviers (Muizenberg).

Head Coach: Ebrahim Moerat (Islamia High)
Assistant Coach: Maxwell Boikoy (WP HUBS)
Manager: Chris De Klerk (Kasselsvlei)

DHL WP U18 LSEN: Na’eem Abrahams (Batavia), Jeffrey Acvice (Atlantis SOS), Wharick Boshoff (Westcliff), Henrico Buys (Axios SOS), Justin Davids (De Grendel), Rohwan Fortuin (Axios SOS), Demitri Gossmann (Westcliff), Rique Harmse (Jan Kriel), Shoeib Hendricks (Batavia), Frederick Jonker (Jan Kriel), Tsetse Kawaya (Westcliff), Zavier Lewies (Jan Kriel), Reno Lubbe (Westcliff), Glody Mosinga Mayitha (De Grendel), Shane Solomon (Axios SOS), Luther Springbok (De Grendel), Bevin-William Trichardt (Westcliff), Fredrik Truter (Jan Kriel), Yusuf Vaardien (Batavia), Matthew van Wyk (Jan Kriel), Joshua Visagie (Westcliff), Geraldo Williams (Batavia), Mickael Williams (Westcliff).

Head Coach: Jeandre Vorster
Assistant Coach: Lee Roy Roberts
Manager: Graham Daniels

DHL WP U16 Grant Khomo: Angus Appolis (Paarl Gym), Eric Basson (Paarl Gym), Keagan Blankenberg (Bishops), Luciano Castodio (Paarl Boys), Bradle Davids (Paarl Gym), Kian Davis (Rondebosch Boys), Marko De Witt (Boland Landbou), Brian Dosemba (Milnerton), Ronaldo Ismail (Durbanville), Ethan James (Paarl Gym), Duran Koevert (SACS), Sebastian Lombard (Paarl Boys), Hlanga Mabele (Wynberg Boys), Armand Maritz (Paul Roos, captain), Sacha Mngomezulu (Bishops), Gerhardus Moolman (Boland Landbou), Enoch Ndiao (SACS), Braam Reinecke (Paarl Boys), Yaseen Sadien (Wynberg Boys), Ebenezer Tsimanga (Wynberg Boys), Lukhanyo Vokozela (Rondebosch Boys), Corne Weilbach (Paul Roos), Andreas Wild (Paul Roos).

Head Coach: Reginald Nutt (Elsies River)
Assistant Coach: Craig Childs (Wynberg Boys)
Manager: Kuyper Albertyn (De Kuilen)

DHL WP U13 Craven Week: Heidrian Abrahams (Eikendal), Juma Amisi (Strand Moslem), Daniel Botha (Eikestad), Keehan Etson (Somerset West), Schalk Geldenhuys (Monte Vista), Ryan Jack (Hendrik Louw), Zeke January (De Kuilen), Handre Jordaan (De Tyger), Adruan Kotze (Paarl Gym), Enzo Labuschagne Paarl Gym), Euwyn Liberty (Aristea), Juan Loots (Lochnerhof, captain), Hendrik Lubbe (Gene Louw), Tazreeq Moerat (Paarl Gym), Clemond Nel (Hendrik Louw), Tapiwa Nkumanda (Hendrik Louw), Polite Phiri (Sun Valley), Keane Pietersen (Noord-Eind), Kyle Smith (Lochnerhof), Adriaan Stevens (Gordons Bay), Hagan van Niekerk (Noord-Eind), Frans van der Merwe (Paarl Boys), Jared Visser (Welgemoed).

Head Coach: Servaff Verster (Gordons Bay Primary)
Assistant Coach: Ruben Abels (Mamre Primary)
Manager: Abraham Douries (Northway Primary)

DHL WP Girls U18: Veronique Abrahams (WP Youth Training Centre), Lee Andrea Adams (Bellville South High), Vernique Afrika (Bernadino Heights), Nomphelo Bokwe (Joe Slovo), Kayla Daniels (Bernadino Heights), Sidnolene Fredericks (Scottsville Secondary), Zaidee Gallant (Bellville South), Alizwa Ganyathi (WP Youth Training Centre), Yonela Gayiza (Iqhayiya High), Kyle-Lee Hendricks (Gordon High), Chante Jantjies (Gordon High), Khanyisa Jantjie (Bulumko Secondary), Gaamiela Josephs (Gordon High), Josslyn Karelse (Gordon High), Cotlyn Kleinsmith (Scottsville Secondary), Beulah Moolman (Scottsville Secondary), Somila Mqamelo (Iqhayiya High), Anelisiwe Mxabo (Iqhayiya High, captain), Donelle Snyders (Gordon High), Andisiwe Sontundu (Isilimela High), Awethu Stonga (Iqhayiya High), Chanel Swartz (Kasselsvlei), Amahle Williams (Iqhayiya High).

Head Coach: Laurian Johannes (Athlone High)
Assistant Coach: Jongi Nokwe (WP Rugby)
Manager: Nosipho Poswa (Zimasa Primary)

DHL WP Girls U16A: Chenice Cornelius (Kylemore High), Jamiela Daggia (Strand Secondary), Yongama Delinkosi (Busy Bees RFC), Amy Erasmus (Bernadino Heights), Rushca Garsman (Kleinvlei Secondary), Beyonce Gordon (Bellville South), Chanel Hansen (St Andrews High), Anuschka Johannes (Scottsville Secondary), Joy Klaase (Elsiesriver High, captain), Jordan Konnight (Blaauwberg High), Chante Lotriet (Kasselsvlei), Jonique Macdonald (Bernadino Heights), Xola Masakala (Joe Slovo Secondary), Jessica Mapuza (Iqhayiya High), Inam Mbeki (Matthew Goniwe), Yubaine Moses (Kasselsvlei), Kade Myburgh (Bellville South), Anelisa Ndamase (Masiyile High), Jamy Lee Plaatjies (Parow High), Karabo Ramatsoso (Luhlaza High), Zikhona Sajini (Christel House), Alicia Solomons (Bellville South), Carmenithe Willemse (Tuscany Glen High).

Head Coach: Brian Willemse (Scottsville Secondary)
Assistant Coach: Simnikiwe Ngunda (Intlangiso Secondary)
Manager: Chavonn Pietersen (RR Franks Primary)

DHL WP Girls U16B: Magdalene Baron (Scottsville Secondary), Sinesipho Bistoli (Bulumko High), Nikitha Bosch (De Kuilen High), Raqhuelle Daniels (Princeton High), Jody Davids (Bellville South), Angel Dedericks (Bernadino Heights), Sesona Elefu (Iqhayiya High), Michaela Gordon (Eben Donges High), Gillian Klein (St Andrews Secondary), Brichard Loggenberg (Bernadino Heights), Athule Mankayi (Luhlaza High), Camelitha Malone (Scottsdene High), Sharday Mathese (Bellville South), Unathi Mfeketo (Iqhayiya High), Anathi Mkiva (Zimaza Primary), Siphosethu Noza (Iqhayiya High), Asixolele Ntleki (Iqhayiya High), Ayabulela October (Kwamfundo High), Asekho Qwesha (Kwamfundu High), Sibonokhule Ranisi (Joe Slovo), Amy Roux (Strand Secondary), Shaney Snell (Bernadino Heights), Yolanda Zimba (Zimaza Primary).

Head Coach: Jonathan Adams (Bellville South)
Assistant Coach: Azipheli Manitsane (Busy Bees RFC)
Manager: Jeanette Bailey (Harvester Primary)

It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

News
baydu.co.za RUNNER UP in TWO categories! Lifestyle and Entertainment!
View My Stats